niedziela, 22 października 2017

"Zabić arbuza" zwycięzcą 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

21 października w Multikinie Złote Tarasy ogłoszono werdykty jury konkursowych i wręczono nagrody laureatom 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

KONKURS MIĘDZYNARODOWY (dla filmów fabularnych z całego świata):

Warsaw Grand Prix, czyli główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym, ufundowaną przez miasto stołeczne Warszawa otrzymał film "Zabić arbuza" (Chiny 2017) w reżyserii Zehao Gao (opis filmu).


– W momencie, kiedy go zobaczyliśmy, stwierdziliśmy, że "Zabić arbuza" odpowiada wszystkiemu, czego oczekiwaliśmy od filmów festiwalowych. (...) Mieliśmy prócz tego poczucie, że to jest inny punkt widzenia na opowiadane historie. Wszystkie filmy, które do tej pory rozpatrywaliśmy, opowiadały o ludziach, których spotyka nieszczęście, i którzy w obliczach tego nieszczęścia pokazują swoją lepszą lub gorszą twarz. Tutaj mieliśmy do czynienia z historią odwrotną. Los mężczyzny się poprawia, jest bogatszy; staje się pozytywnym bohaterem. Mimo to – choć może dlatego, ale to już należy do oceny widzów – Chen zachował swoją osobowość, nie dał się ponieść drugiej stronie. Jego pokuszenie było najsilniejsze (...), ale nie dał się mu – powiedział w rozmowie z PAP Jan Hryniak.

Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Joan Chemla za "Gdybyś mu zajrzał w serce" (Francja 2017) - opis filmu.


Zdaniem Hryniaka reżyserka obrazu z jednej strony pokazała najszersze spektrum technicznych możliwości, a z drugiej była szalenie emocjonalna i naprawdę zajrzała w głąb bohaterów. – Myślę, że to na czym polega praca reżysera - łączenie elementów obrazu, dialogu, muzyki – wszystko było najpełniejsze w jej wykonaniu; wszystko się zgrało - dodał.

Specjalną Nagrodę Jury otrzymali Allen Dizon i Angelie Sanoy, aktorzy filmu "Bomba" (Filipiny 2017) w reżyserii Ralstona Gonzalesa Jovera (opis filmu).


– Zaproponowałem przyznanie tej nagrody odtwórcom głównych ról - dorosłemu mężczyźnie i małej dziewczynce. Relacja między nimi to najlepsza relacja spośród wszystkich, które widziałem na Festiwalu. Nie były to kreacje jednostkowe, indywidualne, oderwane od rzeczywistości a prawdziwy tandem aktorski, który uzupełniał się zarówno w warstwie fabularnej, jak i emocjonalnej – powiedział Hryniak.

Specjalne Wyróżnienie otrzymał film "Górnik" (Słowenia, Chorwacja 2017) w reżyserii Hanny Slak (opis filmu).


Zdaniem Hryniaka film może nie był tak błyskotliwy, jak inne tytuły, ale opowiadał o czymś ważnym. – Pewnego rodzaju treści nie mogą być opowiadane z fajerwerkami fabularnymi, muszą być opowiedziane porządnie. Za tę porządność nie można filmów karać. One opowiadają historię, za to należy nagradzać. "Górnik" dostał wyróżnienie właśnie za to – wyjaśniał.

W skład jury weszli: Claudia Landsberger (Holandia), Jan Hryniak (Polska), Denis Ivanov (Ukraina), Eran Riklis (Izrael), Ivica Zubak (Szwecja/Chorwacja).


KONKURS 1-2 (dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata):

Zwyciężył film "Uwodziciel" (Dania 2017) w reżyserii Milada Alamiego (opis filmu).


W tej kategorii przyznano również Specjalne Wyróżnienie filmowi "Znajdźcie tę głupią sukę i wrzućcie ją do rzeki" (Holandia 2017) w reżyserii Bena Branda (opis filmu).


W skład jury weszli: Hana Jusic (Chorwacja), Tomasz Gąssowski (Polska), Lukas Rinner (Austria).


KONKURS WOLNY DUCH (dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych z całego świata):

W kategorii Wolny Duch nagrodę przyznano filmowi "Zasady wszystkiego" (Norwegia 2017) w reżyserii Kim Hiorthøy (opis filmu).


Specjalne Wyróżnienie przyznano filmowi "Droga 318" (Chiny 2017) w reżyserii Yunxing Nie (opis filmu).


W skład jury weszli: Hana Jusic (Chorwacja), Tomasz Gąssowski (Polska), Lukas Rinner (Austria).


KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH (pełnometrażowych - powyżej 60 min - filmów dokumentalnych z całego świata):

Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego otrzymali "Piękni przegrani: Inny świat" (Litwa, Łotwa, Włochy, Belgia 2017) w reżyserii (opis filmu).


W skład jury weszli: Volia Chajkouskaya (Białoruś), Anna Zamecka (Polska), Jude Ratnam (Sri Lanka).


KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH (dla filmów krótkometrażowych - do 40 min - z całego świata):

Short Grand Prix, czyli czyli nagrodę za Najlepszy Film Krótkometrażowy otrzymał "May Day" (Belgia 2017) w reżyserii Oliviera Magis and Fedrika De Beul (opis filmu).


Nagrodę za Najlepszy krótkometrażowy film animowany dostał film "Weekendy" (USA 2017) w reżyserii Trevora Jimeneza (opis filmu).


Nagrodę za Najlepszy krótkometrażowy film aktorski zdobył "Za kulisami" (Rumunia 2017) w reżyserii Andrei Huțuleac (opis filmu).


Nagrodę za Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny otrzymał "Jak zostać papieżem" (Polska 2017) w reżyserii Justyny Mytnik (opis filmu).


Specjalne Wyróżnienie otrzymał film "Będę cię zawsze kochać, Conny" (Szwecja 2017) w reżyserii Amandy Kernell (opis filmu).

W skład jury weszli: Agnieszka Elbanowska (Polska), Niki Lindroth von Bahr (Szwecja), Rich Warren (Wielka Brytania).


Nagroda FIPRESCI:

Nagrodę dla najlepszego debiutu z Europy Wschodniej zdobył film "Nina" (Słowacja, Czechy 2017) w reżyserii Juraja Lehotský'ego (opis filmu).


W skład jury weszli: Petra Meterc (Słowenia), Kuba Armata (Polska), Pierre-Yves Roger (Francja).


Młodzi Krytycy FIPRESCI, czyli uczestnicy warsztatów FIPRESCI Warsaw Critics Project, przyznali nagrodę filmowi "Hugo" (Polska 2017) w reżyserii Wojciecha Klimali (opis filmu).


W skład jury weszli: Romanita Alexeev (Mołdawia), Monika Gimbutaitė (Litwa), Mina Stanikic (Serbia), Arman Fatić (Bośnia), Alexander Gabelia (Gruzja), Mikhail Morkin (Rosja), Jakub Wanat (Polska).


Nagroda JURY EKUMENICZNEGO:

Zwyciężył film "Pomiędzy słowami" (Polska, Holandia 2017) w reżyserii Urszuli Antoniak (opis filmu).


Członkowie Jury są nominowani przez Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej SIGNIS oraz przez INTERFILM. Poza wartościami artystycznymi filmu Jury Ekumeniczne zwraca uwagę na jego wymiar duchowy i ludzki.

Specjalne Wyróżnienie otrzymał film "Górnik" (Słowenia, Chorwacja 2017) w reżyserii Hanny Slak.

W skład jury weszli: Pastor Heinz-Martin Krauss (Niemcy), Charlotte Timmermans (Belgia), Prof. Witold Kawecki (Polska).


Nagroda NETPAC:

Nagrodę dla najlepszego filmu azjatyckiego w programie WFF otrzymał film "Poza ramką" (Chiny 2017) w reżyserii Lun Kwok (opis filmu).


W skład jury NETPAC weszli: Qazi Abdur Rahim (Indie), Olga Khlasheva (Kazachstan), Sławomir Wasiński (Polska).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz