wtorek, 24 kwietnia 2018

Znamy program 38. Warszawskich Spotkań Teatralnych

16 maja rozpoczną się 38. Warszawskie Spotkania Teatralne. Przez 13 dni będzie można oglądać najciekawsze spektakle teatralne dla dorosłych i dzieci oraz brać udział w dyskusjach i spotkaniach z twórcami. Festiwal potrwa do 28 maja.

Program tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych przedstawili na wtorkowej konferencji prasowej Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Teatru Dramatycznego oraz Tomasz Thun-Janowski, Dorota Buchwald i Marek Waszkiel, kuratorzy festiwalu.


- Z całą przyjemnością chcę zapowiedzieć 38. Warszawskie Spotkania Teatralne, z których ponad 20 organizował nasz teatr - powiedział dyrektor 38. WST i szef stołecznego Teatru Dramatycznego Tadeusz Słobodzianek podczas konferencji prasowej.

- Spotkania, jak zwykle, są dedykowane warszawiakom, publiczności warszawskiej, która (...) jest najlepsza w Polsce i błyskawicznie odróżnia to, co jest dobre, od tego, co jest złe - dodał. - Myślę, że wieloletnia tradycja Warszawskich Spotkań Teatralnych pokazuje, że sukces na WST to jest ten sukces, na który wszyscy twórcy czekają i potem się nim szczycą. To jest (...) rodzaj Nobla teatralnego - podkreślił Słobodzianek.


- Nie da się ukryć, że rok 2017 był dla teatru w Polsce szczególny, gorący, pełen gorących debat. Teatr pokazał po raz kolejny, także za sprawą warszawskich scen, warszawskich artystek i artystów, że teatr potrafi zaangażować i skupia na sobie uwagę. Chce się wypowiadać na tematy bieżące, ważne, takie, którymi żyją odbiorcy i publiczność - powiedział dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski.

Dyrektor Biura Kultury przyznał, że ma nadzieję, że WST będą ważnym głosem w prezentacji ważnych przedstawień i że będą znowu gorące, będą angażowały odbiorców. - Cieszę się, że ten wspólny wysiłek został dobrze oceniony przez warszawską publiczność, jak i przez krytyków, i publicystów, którzy często podkreślali znaczenie warszawskich scen w ostatnim sezonie artystycznym - dodał Thun-Janowski.


Program głównego 38. WST wybrała w tym roku Dorota Buchwald, teatrolog, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego. - To, co wybrałam czy to zaproponowałam (...) to jest mój wybór - powiedziała kurator Dorota Buchwald. I dodała, że "bardzo chciała, by był to teatr, który robi wrażenie".


Czego możemy się spodziewać w tym roku? Będzie to "teatr, który jest bardzo ciekawy, emocjonalny, szukający, angażujący i dzieje się poza Warszawą". - WST zawsze były festiwalem otwartym i niestematyzowanym, że nie są tutaj organizowane pod żadnym idiomem ani tematem - przyznała Buchwald - Zaproszone na WST spektakle ułożyły mi się w ogólniejszą opowieść, czym się zajmował teatr w Polsce w 2017 r. - dodała.

W tym roku będzie można obejrzeć 9 spektakli nurtu głównego. Wśród nich znalazły się: "Wesele" w w reżyserii J. Klaty z Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, "1946" w reżyserii R. Brzyka z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, "K." w reżyserii M. Strzępki z Teatru Polskiego w Poznaniu i "Hamleta - komentarz" w reżyserii G. Brala z Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu, "Sekretne życie Freidmannów" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego Teatru Ludowego w Krakowie, "Gdyby Pina nie paliła, to by żyła" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, "Zakonnice odchodzą po cichu" w reżyserii Darii Kopiec Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, "Lokis" w reżyserii Łukasza Twarkowskiego Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego/Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras, "Murzyni we Florencji" w reżyserii Iwony Kempy Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

W ramach WST zaplanowano również spektakle dla najmłodszych widzów (Małe Warszawskie Spotkania Teatralne). Kuratorem tegorocznego programu jest dr hab. Marek Waszkiel, teatrolog, dyrektor teatrów lalek oraz były rektor Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT w Białymstoku. Niestety, nie mógł przybyć na konferencję, ale napisał list. Przedstawił w nim sześć przedstawień z głównego nurtu oraz jeden spektakl towarzyszący.


"Będzie to wielce różnorodny program adresowany głównie do dzieci w wieku 6-10 lat, ale i do nastolatków, którym z reguły poświęcamy mniej czasu, których trudniej zainteresować teatrem. (...) "Program jest troszkę nieoczywisty - zdecydowanie wykracza poza nasze przyzwyczajenia dotyczące form czy tematów, z jakimi spotykamy się na co dzień w repertuarze teatrów dla dzieci. (...) Kluczem do wyboru propozycji na tegoroczne Małe WST nie były lalki, lecz przedstawienia dla dzieci i młodzieży" - napisał Waszkiel.

W ramach Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych będzie można obejrzeć 6 spektakli: "Chłopcy z Placu Broni" w reżyserii Konrada Dworakowskiego Teatru Pinokio w Łodzi, "Burza" z Wrocławskiego Teatru Lalek, "Odlot" Janni Younge Teatru Animacji w Poznaniu i "Akademia pana Kleksa" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki, "Straszka pospolita" w reżyserii Grupy Coincidentia Teatru Grupa Coincidentia w Białymstoku, "Wodna opowieść" w reżyserii Roberta Drobniucha Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Natomiast debiutancki spektakl "Pobudka" Natalii Sakowicz - absolwentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku zostanie zaprezentowany jako impreza towarzysząca.

Spektakle WST prezentowane będą w dniach 16-28 maja na trzech scenach Teatru Dramatycznego, a także w Teatrze Studio i Teatrze Narodowym. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest tutaj.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz